Kategorie

Základem správného oblékání na turistickou či sportovní aktivitu je skládání vrstev ošacení v závislosti na typu zátěže, délce podávaného výkonu, aktuálním stavu a trénovanosti organismu, povětrnostních podmínkách a subjektivním pocitu tělesné pohody jedince v čase.

Základní rozdělení lze charakterizovat zjednodušeně jako navrstvení tří základních typů oblečení „cibulově“ na sebe.

  • První vrstva přiléhající přímo na lidské tělo zajišťuje odvod vyprodukovaného potu z povrchu těla a nedovoluje tak vzniku nepříjemných pocitů vlivem jeho ochlazení a nahromadění. Toto „funkční prádlo“ musí být příjemné na omak, aby nositeli umocňovalo příjemné pocity z aktivity, co nejlépe obepínalo postavu a ideálně tak zajišťovalo odvod potu a zabraňovalo jeho stékání po těle a bylo tak základem termoregulace při zátěži.
  • Druhá vrstvamá zásadní úkoly v podobě předání potu od první vrstvy směrem k odpaření a tepelné izolaci těla. Jedná se o dva typy materiálů:
    1. Materiály 100% syntetické na bázi polyesterového základu bez příměsi bavlny zajištující transport kapaliny směrem od těla a zabraňují jeho nasáknutí.
    2. Materiály přírodní – vlněné, jejich princip funkčnosti je odlišný. Vlhkost nasáknou a dále již nepředávají při zachování pocitu sucha. Tloušťku a typ lze volit s ohledem na subjektivní pocit vnímání chladu každého jedince.
  • Třetí vrstva splňuje ochranu proti dešti a větru a má schopnost předat nahromaděnou vodní páru dále, tedy zajišťuje její konečné odpaření.